Aug 22 2019

Parkland Horseman’s Association (PHA) would like to extend a heartfelt thank you to all participants who took part in the 2018-2019 Show Season, whether it be in the obstacle course, introductory hunters, or dressage show. We are so proud of our talented and dedicated members, across all disciplines.

On Sunday, August 18, 2019, at our PHA’s Annual Awards Banquet, held at McDivot’s at Carolina Golf Course, we had the privilege of being able to celebrate and commemorate the hard work of our members. We are beyond grateful to our wonderfully gracious sponsors, donors, volunteers, members (and their friends and family!), for their phenomenal support and fantastic contributions. Be sure to check out the gallery for pictures of the event.

Without further ado, we are excited to announce PHA’s 2018-2019 Show Season Award Winners:

Obstacle Course Show

Lead Line
Grand Champion: Clara Plante with Shakespeare

In-Hand Novice
Grand Champion: Macey Aven with Sierra Cloud / Wyatt
Reserve Champion: Derek Andrews with Sundance
3rd Place: Robert Weisberg with Artful Dodger

In-Hand Advanced
Grand Champion: Gillian Muir with WR Kilo
Reserve Champion: Anne Walker with Saluut 2U
3rd Place: Tera Whaling and Spritely Walker

Under Saddle Novice
Grand Champion: Derek Andrews on Sundance
Reserve Champion: Robert Weisberg on Artful Dodger
3rd Place: Macey Aven on Sierra Cloud / Wyatt

Under Saddle Advanced
Grand Champion: Anne Walker on Saluut 2U
Reserve Champion: Gillian Muir on WR Killo
3rd Place: Tera Whaling on Spritely Walker
4th Place: Gillian Muir on Artful Dodger
5th Place: Laurie Norman on Suni


Introductory Hunters

Lead Line
Class 1
1st Lennon O’Dwyer on Cosmo
2nd Jessica Heap on Betty

Class 2
1st Patrick Tadla on Rivaldo
2nd Lennon O’Dwyer on Cosmo
3rd Hannah Morejon on Freckles
4th Lily Tadla on Jaxson
5th Jessica Heap on Betty

Division Champion
Lennon O’Dwyer on Cosmo

Reserve Champion
Patrick Tadla on Rivaldo

3rd (Three-way tie)
Hannah Morejon on Freckles
Lily Tadla on Jaxson
Jessica Heap on Betty

Walk / Trot / Jump
Class 3
1st Brittany Dodge on Indy
2nd Macey Aven on Wyatt
3rd Camryn Woodham on Cosmo
4th Michaela Kraemer on Blue

Class 4
1st Brittany Dodge on Indy
2nd Camryn Woodham on Cosmo
3rd Macey Aven on Wyatt
4th Michaela Kraemer on Blue

Class 5
1st Brittany Dodge on Indy
2nd Camryn Woodham on Cosmo
3rd Macey Aven on Wyatt
4th Michaela Kraemer on Blue

Division Champion: Brittany Dodge on Indy
Reserve Champion: Macey Aven on Wyatt
3rd Place: Camryn Woodham on Cosmo
4th Place: Michaela Kraemer on Blue


Dressage

Lead Line
Grand Champion: Sandra Jokinen on Jaxson
Reserve Champion: Danielle Gorlovetsky on Freckles
3rd Place: Arielle Gorlovetsky on Freckles

Introductory Novice
Grand Champion: Riley Cecere on Gemma
Reserve Champion: Janet Nathan on Artful Dodger

Introductory Open
Grand Champion: Mikaela Kursell on Golden Oaks Marshall T

Training Level
Grand Champion: Miguel Barrios on Lady Daisy of South Winn
Reserve Champion: Caitlyn Flynn on Cool Colony
3rd Place: Isabella Jimenez on Artful Dodger

First Level
Grand Champion: Miguel Barrios on Lady Daisy of South Winn

Third Level
Grand Champion: Gillian Muir on Aodhan Lee

Introductory Western
Grand Champion: Bryce O’Neill on Aodhan Lee
Reserve Champion: Elaine Oliver on Doin’ Double Shots